Historie :: Fotbalový klub Slavoj Davle

Z historie davelského sportu

Nejstarší sportovní a tělovýchovnou organizací v Davli byla Jednota sokolská založená na konci roku 1909, tělocvična zařízena v hraběcím pivovaře a v roce 1910 se konalo první veřejné cvičení.

V Davli byl prvním sportovním klubem fotbalový SK Lvíček založený 1921. Hřiště měl ve Skalkách a Hliníku, hrál jenom přátelské zápasy a brzy se rozpadl. SK Davle vzniklý v roce 1924 již byl členem středočeské fotbalové župy. Hrával na Sázavské louce a za cestu k utkání bylo nutné platit za hráče mostné (7,50 Kčs), protože šatna byla v dnešní pizzerii, tehdy hostinci U Charvátů. Zde bylo po definitivním založení klubu (1928) na počátku ledna 1929 rozhodnuto o novém pojmenování klubu – SK Sparta Davle.

25. 6. 1933 bylo otevřeno nové hřiště na pozemku Jaroslava Obermajera a o rok později se klubovna přestěhovala do hostince „U Parlodě“ – pozdější Vltavanky. V roce 1936 se fotbalisté Sparty Davle stali na rok účastníkem II. třídy.

6. 8. 1948 vznikl sjednocením SK Sokol Sparta Davle a v roce 1950 je  přijat název SK Slavoj Davle. Současně se připravuje hřiště, které po zatravnění roku 1974, postupném vybavení vodovodem a úpravě klubovny, je v provozu dodnes.

Na konci 70tých let se na davelském hřišti hrála přátelská utkání se Sokolem Slušovice a v  rámci oslav 70. výročí pozemního hokeje hostilo hřiště Slavoje 2. 6. 1978 dvě mezistátní utkání: Švýcarsko – Francie a ČSSR – SSSR.

V roce 1980 při žákovském turnaji na domácím hřišti dosáhlo historického vítězství družstvo Slavoje pod vedením J. Pomahače a A. Fábery když zvítězilo nad Slávií Praha 2:1.

V posledních letech si místo na slunci dobývá mládežnický fotbal v rámci Povltavské fotbalové akademie.

Fotbal v Davli dnes

Mužstvo TJ Slavoj Davle dnes působí ve III. třídě okresu Praha západ. V sezóně 2013/2014 skončilo na 5. místě se 42 body a skóre 41:34. Ze soutěže postupuje vítězný Sokol Vestec, sestupuje věčný rival „povidláři“ Sokol Bojanovice. B tým hrál IV. Třídu naposledy v roce 2012.

Hřiště v Davli je rozhodně nejlepší v celé soutěži. Hlavní zásluhu na tom mají správcové Tonda Mlejnský a Zdenek  Houdek, kteří se o něj opravdu starají měrou nebývalou, sekají, hnojí, kypří. K vcelku útulnému okolí hřiště přispěly i časté brigády ostatních fotbalistů s docela hojnou účastí. Trávník je svou kvalitou vyhlášený, takže se zde hrál přípravný zápas sousedních třetiligových Stěchovic, ale i soutěžní zápas prvoligových žen z Bohemians Praha. Zeny z tohoto družstva si oblíbila valná část týmu, jezdí mu fandit na domácí zápasy, dokonce i hoši zajeli na zápas kamsi k Plzni.

V týmu je nyní dvacet fotbalistů. Lze je rozdělit do několika skupin. První je skupina  38+, kam patří Antonín Mlejnský, Tomáš Zunt, Martin Fábera. Další část týmu tvoří „mladí“ Michal Petrák, David Klas, Jakub Houdek, Václav Blažek nejml., Jan „Kýta“ Hofman, Lukáš Zelenka, Jaroslav Daněk, „střední generaci“ zastupují  Martin Vojík, Ladislav Pšenička a Lukáš Fiala, pak máme dva „bažanty“ Jakuba Obermajera a Matěje Vodičku, na jejich hře ale označení rozhodně znát není. Poslední skupinou jsou „Pražáci“ Martin Bartůněk, František Repka a Michal Vajda, bez jejich útočné síly bychom dali gólů podstatně méně.

Tým trénují dva trenéři dva Petři, Obermajer a Fábera, kteří ale, když situaci vyžaduje, neváhají nastavit „krk“ a nastupují do zápasu coby hráči. Zajímavým zpestřením jsou letos společné tréninky s hráči z Měchenic (v úterý v Měchenicích, ve čtvrtek v Davli).

Při výčtu osob  nesmíme zapomenout na hlavního pořadatele Josefa „Ejíka“ Straceného, pečlivou zapisovatelku Evu Zelenkovou, baristky Ivetu Mlejnskou a Romanu Houdkovou. Davle má také svého brilantního fotografa Martina Zelenku, kerý pečlivě dokumentuje každý zápas.

Co by byl fotbal bez diváků. Jako každý „slušný“ oddíl má Slavoj Davle kotel  za bránou. Mezi  hlavní postavy patří pánové Slabihoud, Krištůfek a Šedivý. Kritika z jejich řad je vždy oprávněná, objektivní a zcela přesná. Lehké to s nimi nemá žádný rozhodčí. Nejvěrnějším divákem je rozhodně „děda“ Obermajer, který, pokud neprší, na svém skútru objíždí dokonce i  všechny venkovní zápasy. O chod fotbalového oddílu se pečlivě stará výbor „bafunářů“, mezi které nyní patří Václav Blažek ml., Zdeněk Houdek, Jiří Krafta, Antonín Mlejnský, Petr Obermajer, Josef Stracený a Tomáš Zunt.

text: Tomáš Zunt